onsemi FQPF9P25-T
Part No.:
FQPF9P25-T
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FQPF9P25-T.pdf
Description:
MOSFET P-CH 250V 6A TO220F-3
Shipping
FQPF9P25-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
QFET®
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
620mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
38 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1180 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
50W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)