OptiFuse FPT-250MA
Part No.:
FPT-250MA
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Alarm Indicator
Datasheet:
FPT-250MA.pdf
Description:
FUSE INDICATING 250MA 125VAC/VDC
Shipping
FPT-250MA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
OptiFuse
Series:
FPT
Package / Case:
Alarm Indicator
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Indicating Fuse
Current Rating (Amps):
250mA
Voltage Rating - AC:
125 VAC
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Response Time:
Applications:
Telecom
Features:
Indicating
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
300A
Size / Dimension:
0.654" L x 0.126" W x 0.772" H (16.60mm x 3.20mm x 19.60mm)