TDK-Lambda FPS1000-12
Part No.:
FPS1000-12
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
FPS1000-12.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1000W
Shipping
FPS1000-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
FPS1000 (1000W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
72 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
11.42" L x 5.00" W x 1.61" H (290.0mm x 127.0mm x 41.0mm)