Chip Quik Inc. FPC050P050-S
Part No.:
FPC050P050-S
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder Stencils, Templates
Package:
Datasheet:
FPC050P050-S.pdf
Description:
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Shipping
FPC050P050-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Proto-Advantage FPC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
FPC/FFC
Number of Positions:
50
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Outer Dimension:
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Inner Dimension:
Thermal Center Pad:
1.291" L x 0.157" W (32.80mm x 4.00mm)