Chip Quik Inc. FPC040P060-S
Part No.:
FPC040P060-S
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Category:
Solder Stencils, Templates
Package:
Datasheet:
FPC040P060-S.pdf
Description:
FPC/FFC SMT CONN STENCIL
Shipping
FPC040P060-S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
Series:
Proto-Advantage FPC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
FPC/FFC
Number of Positions:
60
Pitch:
0.016" (0.40mm)
Outer Dimension:
1.300" L x 0.900" W (33.02mm x 22.86mm)
Inner Dimension:
Thermal Center Pad:
1.173" L x 0.157" W (29.80mm x 4.00mm)