3M FP301-3/8-48"-BLUE-12 PCS
Part No.:
FP301-3/8-48"-BLUE-12 PCS
Datasheet:
FP301-3/8-48"-BLUE-12 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 3/8"X4' BLU 1=1PC 48"
Shipping
FP301-3/8-48"-BLUE-12 PCS Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.375" (9.53mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.187" (4.75mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Features:
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Color:
Blue
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)