3M FP301-1/8-48"-RED-250 PCS
Part No.:
FP301-1/8-48"-RED-250 PCS
Datasheet:
FP301-1/8-48"-RED-250 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/8"X4' RED 1=1PC 48"
Shipping
FP301-1/8-48"-RED-250 PCS Specifications
Product Status:
Active
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.125" (3.18mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.062" (1.57mm)
Recovered Wall Thickness:
0.020" (0.51mm)
Features:
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Color:
Red
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)