3M FP301-1/4-48"-CLEAR-200 PCS
Part No.:
FP301-1/4-48"-CLEAR-200 PCS
Datasheet:
FP301-1/4-48"-CLEAR-200 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/4"X4' CLR 1=1PC 48"
Shipping
FP301-1/4-48"-CLEAR-200 PCS Specifications
Product Status:
Active
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.125" (3.18mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Features:
Solvent Resistant
Color:
Clear
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)