3M FP301-1/2-48"-WHITE-100 PCS
Part No.:
FP301-1/2-48"-WHITE-100 PCS
Datasheet:
FP301-1/2-48"-WHITE-100 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/2"X4' WHT 1=1PC 48"
Shipping
FP301-1/2-48"-WHITE-100 PCS Specifications
Product Status:
Active
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.500" (12.70mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.250" (6.35mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Features:
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Color:
White
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)