3M FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS
Part No.:
FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS.pdf
Description:
HEATSHRINK 1/2"X4' BLK 1=1PC 48"
Shipping
FP301-1/2-48"-BLACK-100 PCS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
FP-301
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied:
0.500" (12.70mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.250" (6.35mm)
Recovered Wall Thickness:
0.025" (0.64mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Flame Retardant, Solvent Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)