3M FP-301-1/16-BLUE-100'
Part No.:
FP-301-1/16-BLUE-100'
Datasheet:
FP-301-1/16-BLUE-100'.pdf
Description:
HEATSHRINK FP301 1/16-25' BLUE
Shipping
FP-301-1/16-BLUE-100' Specifications
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Length:
25.0' (7.6m)
Inner Diameter - Supplied:
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.031" (0.79mm)
Recovered Wall Thickness:
0.017" (0.43mm)
Features:
Flame Retardant, Solvent Resistant
Color:
Blue
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)