3M FP301-1/16-100'-BLACK-SPOOL
Part No.:
FP301-1/16-100'-BLACK-SPOOL
Manufacturer:
3M
Category:
Heat Shrink Tubing
Package:
Datasheet:
FP301-1/16-100'-BLACK-SPOOL.pdf
Description:
HEATSHRINK FP301 1/16-5' BLACK
Shipping
FP301-1/16-100'-BLACK-SPOOL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
FP-301
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Tubing, Flexible
Shrinkage Ratio:
2 to 1
Length:
5.00' (1.52m)
Inner Diameter - Supplied:
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered:
0.031" (0.79mm)
Recovered Wall Thickness:
0.017" (0.43mm)
Material:
Polyolefin (PO)
Features:
Flame Retardant, Solvent Resistant
Color:
Black
Operating Temperature:
-55°C ~ 135°C
Grade:
Qualification:
Shrink Temperature:
100°C
Storage/Refrigeration Temperature:
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)