VPG Foil Resistors FNPZR5000A
Part No.:
FNPZR5000A
Datasheet:
FNPZR5000A.pdf
Description:
FNPZR5000A 1 PPM SHUNT
Shipping
FNPZR5000A Specifications
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
500W
Temperature Coefficient:
±1ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.756" L x 2.165" W (70.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)