VPG Foil Resistors FNPYR0125D
Part No.:
FNPYR0125D
Datasheet:
FNPYR0125D.pdf
Description:
FNPYR0125D 2.5 PPM SHUNT
Shipping
FNPYR0125D Specifications
Resistance:
12.5 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
500W
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.756" L x 2.165" W (70.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)