VPG Foil Resistors FNPY5R000B
Part No.:
FNPY5R000B
Datasheet:
FNPY5R000B.pdf
Description:
FNPY5R000B 2.5 PPM SHUNT
Shipping
FNPY5R000B Specifications
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
500W
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.756" L x 2.165" W (70.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)