VPG Foil Resistors FNPXR5000F
Part No.:
FNPXR5000F
Datasheet:
FNPXR5000F.pdf
Description:
FNPXR5000F 5 PPM SHUNT
Shipping
FNPXR5000F Specifications
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
500W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
2.756" L x 2.165" W (70.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)