VPG Foil Resistors FNPXR0016F
Part No.:
FNPXR0016F
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
SOT-227-2
Datasheet:
FNPXR0016F.pdf
Description:
FNPXR0016F 5 PPM SHUNT
Shipping
FNPXR0016F Specifications
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
FNP
Package/Case:
SOT-227-2
Active
Resistance:
1.6 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
500W
Composition:
Metal Foil
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Coating, Housing Type:
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
2.756" L x 2.165" W (70.00mm x 55.00mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)