Bel Power Solutions FNP850-12G
Part No.:
FNP850-12G
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
FNP850-12G.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 850W
Shipping
FNP850-12G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
FNP850 (850W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
73 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
850W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 1.65" W x 8.50" H (101.6mm x 41.9mm x 215.9mm)