Schaffner EMC Inc. FN7563-100-M8
Part No.:
FN7563-100-M8
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FN7563-100-M8.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 650V AXIAL
Shipping
FN7563-100-M8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 756X
Package/Case:
Axial - Threaded Terminals
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
650V
Current:
100 A
DC Resistance (DCR) (Max):
0.25mOhm (Typ)
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Insertion Loss:
Temperature Coefficient:
Ratings:
Y4
Mounting Type:
Size / Dimension:
1.496" Dia x 5.236" L (38.00mm x 133.00mm)