Schaffner EMC Inc. FN7560-10-M3
Part No.:
FN7560-10-M3
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FN7560-10-M3.pdf
Description:
CAP FEEDTHRU 0.01UF 650V AXIAL
Shipping
FN7560-10-M3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 756X
Package/Case:
Axial - Threaded Terminals
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
650V
Current:
10 A
DC Resistance (DCR) (Max):
0.8mOhm (Typ)
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Insertion Loss:
Temperature Coefficient:
Ratings:
Y4
Mounting Type:
Size / Dimension:
0.591" Dia x 2.244" L (15.00mm x 57.00mm)