Schaffner EMC Inc. FN7512-16-M4
Part No.:
FN7512-16-M4
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FN7512-16-M4.pdf
Description:
FEED THROUGH FILTER 300VAC, 16A,
Shipping
FN7512-16-M4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 751X
Package/Case:
Axial - Threaded Terminals
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Current:
16 A
DC Resistance (DCR) (Max):
0.62mOhm (Typ)
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Insertion Loss:
Temperature Coefficient:
Ratings:
Y2
Mounting Type:
Bolt Mount
Size / Dimension:
0.864" Dia x 2.953" L (21.95mm x 75.00mm)