Schaffner EMC Inc. FN7511-16-M4
Part No.:
FN7511-16-M4
Datasheet:
FN7511-16-M4.pdf
Description:
FEED THROUGH FILTER 300VAC, 16A,
Shipping
FN7511-16-M4 Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Current:
16 A
DC Resistance (DCR) (Max):
0.52mOhm (Typ)
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Mounting Type:
Bolt Mount
Size / Dimension:
0.864" Dia x 2.480" L (21.95mm x 63.00mm)