Schaffner EMC Inc. FN682-10-06
Part No.:
FN682-10-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FN682-10-06.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Shipping
FN682-10-06 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 680
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
10 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CSA, UR, VDE
Operating Temperature:
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
4mH