Schaffner EMC Inc. FN612-20-10
Part No.:
FN612-20-10
Datasheet:
FN612-20-10.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
Shipping
FN612-20-10 Specifications
Series:
FN 612
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Current:
20 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Termination Style:
Threaded Post (8-32)
Inductance:
480µH