Schaffner EMC Inc. FN5010-270-99
Part No.:
FN5010-270-99
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FN5010-270-99.pdf
Description:
LINE FILTER 270A CHASSIS MOUNT
Shipping
FN5010-270-99 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 5010
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Three Phase (Delta)
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
230 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
400 V
Current:
270 A
Frequency - Operating:
Applications:
Inverters, Power Drive Systems
Approval Agency:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Terminal Block
Inductance:
300µH