Schaffner EMC Inc. FN402-6.5-02
Part No.:
FN402-6.5-02
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FN402-6.5-02.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 6.5A TH
Shipping
FN402-6.5-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 402
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
6.5 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pins
Inductance:
1mH