Schaffner EMC Inc. FN258-250-40
Part No.:
FN258-250-40
Datasheet:
FN258-250-40.pdf
Description:
LINE FILTER 250A CHASSIS MOUNT
Shipping
FN258-250-40 Specifications
Series:
FN 258
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Three Phase (Delta)
Configuration:
Two Stage
277 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
480 V
Current:
250 A
Frequency - Operating:
DC ~ 60Hz
Applications:
Inverters, Power Drive Systems
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C