Schaffner EMC Inc. FN256-160-40
Part No.:
FN256-160-40
Datasheet:
FN256-160-40.pdf
Description:
LINE FILTER 160A CHASSIS MOUNT
Shipping
FN256-160-40 Specifications
Series:
FN 256
Product Status:
Obsolete
Filter Type:
Three Phase (Wye)
Configuration:
Single Stage
277 V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
480 V
Current:
160 A
Frequency - Operating:
DC ~ 60Hz
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C