Schaffner EMC Inc. FN2090B-20-06
Part No.:
FN2090B-20-06
Datasheet:
FN2090B-20-06.pdf
Description:
LINE FILTER 110V/250VAC 20A CHAS
Shipping
FN2090B-20-06 Specifications
Series:
FN 2090
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
110V, 250V
Current:
20 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Approval Agency:
CE, CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
2.7mH