Schaffner EMC Inc. FN2090A-16-06
Part No.:
FN2090A-16-06
Datasheet:
FN2090A-16-06.pdf
Description:
LINE FILTER 110V/250VAC 16A CHAS
Shipping
FN2090A-16-06 Specifications
Series:
FN 2090
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
110V, 250V
Current:
16 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Applications:
Safety
Approval Agency:
CE, CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-20°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
4mH