Schaffner EMC Inc. FN2070-12-06
Part No.:
FN2070-12-06
Datasheet:
FN2070-12-06.pdf
Description:
LINE FILTER 110V/250VAC 12A CHAS
Shipping
FN2070-12-06 Specifications
Series:
FN 2070
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
110V, 250V
Current:
12 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
3.25mH