Schaffner EMC Inc. FN2060-12-06
Part No.:
FN2060-12-06
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FN2060-12-06.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 12A CHASS MNT
Shipping
FN2060-12-06 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 2060
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Two Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
12 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CE, CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
580µH