Schaffner EMC Inc. FN2030-1-06
Part No.:
FN2030-1-06
Datasheet:
FN2030-1-06.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 1A CHASS MNT
Shipping
FN2030-1-06 Specifications
Series:
FN 2030
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Current:
1 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect
Inductance:
20mH