Schaffner EMC Inc. FN2020-30-08
Part No.:
FN2020-30-08
Datasheet:
FN2020-30-08.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC 30A CHASS MNT
Shipping
FN2020-30-08 Specifications
Series:
FN 2020
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
Voltage - Rated AC:
250V
Current:
30 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Approval Agency:
CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Threaded Post (M4)
Inductance:
670µH