Schaffner EMC Inc. FN2010N-60-24
Part No.:
FN2010N-60-24
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Category:
Power Line Filter Modules
Package:
Datasheet:
FN2010N-60-24.pdf
Description:
LINE FILTER 250VAC/VDC 60A CHASS
Shipping
FN2010N-60-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Series:
FN 2010
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Filter Type:
Single Phase
Configuration:
Single Stage
Voltage - Rated DC:
250V
Voltage - Rated AC:
250V
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
Current:
60 A
Frequency - Operating:
DC ~ 400Hz
Applications:
General Purpose
Approval Agency:
CE, CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:
-25°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Threaded Post (M6)
Inductance:
1mH