IXYS FMP36-015P
Part No.:
FMP36-015P
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
FMP36-015P.pdf
Description:
MOSFET N/P-CH 150V 36A I4-PAC
Shipping
FMP36-015P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Polar™
Package/Case:
i4-Pac™-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
N and P-Channel
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
36A, 22A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
40mOhm @ 31A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2250pF @ 25V
Power - Max:
125W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)