IXYS FMM150-0075P
Part No.:
FMM150-0075P
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
FMM150-0075P.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 75V 150A I4-PAC
Shipping
FMM150-0075P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
i4-Pac™-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.2mOhm @ 120A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
225nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
Power - Max:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)