Fairview Microwave FM1WAN112-10
Part No.:
FM1WAN112-10
Manufacturer:
Fairview Microwave
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
FM1WAN112-10.pdf
Description:
WR-112 WAVEGUIDE STANDARD GAIN H
Shipping
FM1WAN112-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairview Microwave
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
General ISM
Frequency Group:
SHF (f > 4GHz)
Frequency (Center/Band):
8.525GHz
Frequency Range:
7.05GHz ~ 10GHz
Antenna Type:
Horn
Number of Bands:
1
VSWR:
1.3
Return Loss:
Gain:
10dBi
Power - Max:
Features:
Cable - 305mm, Cable - 1.524m, Cable - 3.048m, Cable - 7.62m
Termination:
Screw-Mount
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Waveguide Mount
Height (Max):
5.750" (146.05mm)