TE Connectivity Raychem Cable Protection FLTWD0319-12-4
Part No.:
FLTWD0319-12-4
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
FLTWD0319-12-4.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V YELLOW
Shipping
FLTWD0319-12-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FlexLite TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
12 AWG
Conductor Strand:
37/28
Conductor Material:
Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:
Polyester
Jacket (Insulation) Diameter:
0.114" (2.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.006" (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
135°C