TE Connectivity Raychem Cable Protection FLTWC0311-20-9
Part No.:
FLTWC0311-20-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
FLTWC0311-20-9.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE FEET
Shipping
FLTWC0311-20-9 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FlexLite TW
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/32
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polyester
Jacket (Insulation) Diameter:
0.055" (1.40mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.006" (0.15mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
135°C