Littelfuse Inc. FLSR150.XXID
Part No.:
FLSR150.XXID
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
FLSR150.XXID.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 150A 600VAC/300VDC
Shipping
FLSR150.XXID Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® FLSR_ID
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
150A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
RK5
Approval Agency:
CE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.843" Dia x 9.626" L (46.80mm x 244.50mm)