Sensata Technologies, Inc. FLPVA50A100
Part No.:
FLPVA50A100
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Category:
Float, Level Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
FLPVA50A100.pdf
Description:
DUAL FLOAT SWITCH TWO LEVEL STAI
Shipping
FLPVA50A100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata Technologies, Inc.
Series:
FLPV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Liquid
Output Type:
Switch (Dual Float)
Output Configuration:
SPST-NO
Current:
400 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
0.8
Switch Actuation Level:
1.969" ~ 3.937" (50mm ~ 100mm)
Mounting Type:
Male 1/4" (6.35mm) BSP
Material - Housing & Prism:
316 Stainless Steel
Operating Temperature:
-20°C ~ 79°C
Voltage Rating:
120VDC, 200VAC