Littelfuse Inc. FLNR050.T
Part No.:
FLNR050.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FLNR050.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 50A 250VAC/125VDC
Shipping
FLNR050.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® FLNR
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
50A
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
RK5
Approval Agency:
CE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)