KEMET FLLCC200A036I0
Part No.:
FLLCC200A036I0
Manufacturer:
KEMET
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FLLCC200A036I0.pdf
Description:
CAP FILTER FEED THROUGH
Shipping
FLLCC200A036I0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
FLLCC
Package/Case:
Axial - Threaded Terminals
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Capacitance:
3 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
60V
Current:
200 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss:
71dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Bolt Mount
Size / Dimension:
1.496" Dia x 1.417" L (38.00mm x 36.00mm)