KEMET FLLCC025A055I0
Part No.:
FLLCC025A055I0
Manufacturer:
KEMET
Category:
Feed Through Capacitors
Package:
Axial - Threaded Terminals
Datasheet:
FLLCC025A055I0.pdf
Description:
CAP FILTER FEED THROUGH
Shipping
FLLCC025A055I0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
FLLCC
Package/Case:
Axial - Threaded Terminals
Packaging:
Bulk
Product Status:
Last Time Buy
Capacitance:
0.5 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
100V
Current:
25 A
DC Resistance (DCR) (Max):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Insertion Loss:
60dB @ 100MHz
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Bolt Mount
Size / Dimension:
1.000" Dia x 1.811" L (25.40mm x 46.00mm)