TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine FLHTC0311-20-4
Part No.:
FLHTC0311-20-4
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
FLHTC0311-20-4.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 1'
Shipping
FLHTC0311-20-4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FlexLite HT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/32
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.006" (0.15mm)
Length:
1.00' (0.30m)
Voltage:
600V
Operating Temperature:
200°C