TE Connectivity Raychem Cable Protection FLHTC0311-14-5
Part No.:
FLHTC0311-14-5
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
FLHTC0311-14-5.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG 600V GREEN
Shipping
FLHTC0311-14-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FlexLite HT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
14 AWG
Conductor Strand:
19/27
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:
0.082" (2.08mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.006" (0.15mm)
Length:
Voltage:
600V
Operating Temperature:
200°C