TE Connectivity Raychem Cable Protection FLDWC0311-18-6
Part No.:
FLDWC0311-18-6
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
FLDWC0311-18-6.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 18AWG BLUE
Shipping
FLDWC0311-18-6 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FlexLite DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
18 AWG
Conductor Strand:
19/30
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.073" (1.85mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.004" (0.09mm)
Length:
1.00' (0.30m)
Voltage:
600V
Operating Temperature:
-45°C ~ 125°C