Fox Electronics FKT38EIHD0.032768
Part No.:
FKT38EIHD0.032768
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
FKT38EIHD0.032768.pdf
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
Shipping
FKT38EIHD0.032768 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
NC38LF
Package/Case:
Cylindrical Can, Radial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
35 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" Dia x 0.327" L (3.00mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max):
0.327" (8.30mm)