Qualtek FKA2-20572QBHT3F
Part No.:
FKA2-20572QBHT3F
Manufacturer:
Qualtek
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
FKA2-20572QBHT3F.pdf
Description:
FAN AXIAL 205X72MM 230VAC TERM
Shipping
FKA2-20572QBHT3F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qualtek
Series:
FKA2-20572
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Square - 205mm L x 205mm H
Width:
72.00mm
Air Flow:
665.0 CFM (18.62m³/min)
Static Pressure:
0.500 in H2O (124.5 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
75.4dB(A)
Power (Watts):
95.2W
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)